Hoşgeldiniz Bugün 23.5.2022

Yurtdışında Doğum Yapan Anne Doğum Parasını Alabilir mi?

indir


Yurt dışında Yapılan Doğum Hakkında;

Doğum yapacak olan sigortalı annenin, bu doğumu nerede hangi ülkede yaptığının tasarrufu tamamı ile kendine aittir. Kanun yönünden de çalınanın bu ücretini alması için bir engel yoktur.

Doğum İzni Süresi Hakkında;

Yine aynı şekilde Türkiye’ de iken alacağınız haklar gibi; doğumdan önce ve sonra 16 hafta doğum izin, hekiminden alacağınız belge ile doğuma 3 hafta kalıncaya kadar da çalışabilir, ve yine doğum öncesi kullanmadığınız 5 haftayı doğum sonrası 8 haftaya haklarınız ekletme haklarınız aynen devam etmektedir.

Ancak, doğum yapacak sigortalı, doğumu yurt dışın da yapacağını düşünürsek  hekime gidip, (32 haftalık gebelik doğum iznine çıkabilir) raporu alırsınız. Bu raporu işyerine verdiğiniz günden itibaren artık yurt dışında ayrılabilirsiniz.

Yurt Dışında Hangi Ülkede Olduğunuz Önemli;

Belirli ülkeler ile yapılan Sosyal güvenlik sözleşmesine göre; doğumu, Türkiye’ nin sözleşmesi olan bir ülke ile yapmanız durumunda, sadece doğum yaptığınız hastaneden doğum raporunu Türkiye’ deki bağlı olduğunuz Sgm ‘ ye teslim etmeniz yeterlidir. Ancak;

doğumuTürkiye’ nin sözleşmesi olan bir ülke ile yapmanız durumunda ; alacağınız doğum belgesini önce bulunduğu ülkede ki Türk Konsolosluğundan onaylatmanız ardından Türkiye’ deki bağlı olduğunuz Sgm ‘ ye teslim etmeniz yeterli olacaktır. 16 haftalık rapor paranızı da işvereninizin onaylaması ardından Ziraat Bankasından tahsil edebilirsiniz.

Türkiye’ nin anlaşmalı olduğu ülkeler listesi için tıklayınız 

Emzirme Ödeneği Hakkı Var mı?

Kanunen, kadın işçilere bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde toplam bir buçuk(1,5) saat süt izni verilir. Bu sürenin hangi saatler arasında ve kaça bölünerek kullanılacağını işçi kendisi belirler. Bu süre günlük çalışma süresinden sayılır. Ve bu hakkını da döndükten sonra kullanabilir. Altı çizili bölge çok önemlidir. Emzirme süresi hakkı 1 yıl değildir, çocuk 1 yaşına gelene kadar geçen süresince dir.

Hamile İken Uçmak İçin Bilinmesi Gerekenler;

Öncelikle, hangi hava yolu kullanılacak ise kendi internet sitesinden “hamile – yolcu”  başlığından gerekli bilgileri edinebilirler. Genel olarak talepleri ;

28. – 35. haftanın sonuna kadar kendi doktorlarından aldıkları “uçakla seyahatinde herhangi bir sakınca yoktur” ibaresi yer alan raporu alarak seyahat edebilirler. 36 ve sonrasında ise doktor raporu olsa dahi hamile yolcuların seyahatine izin verilmez.”

*******Yukarıda açıklananlar ve gerekli tahsilatların yapılabilmesi için, yurt dışında doğum yapacak annenin raporunun Türkiye ‘ de başlamış olması şarttır.

Yorum Yap