Hoşgeldiniz Bugün 23.5.2022

ÜCRETSİZ İZİN – DOĞUM SONRASI ÜCRETSİZ İZİN

ücretsiz izin

Ücretsiz izin 4857 sayılı yasamızın sadece , 56,74,104. maddelerde anılır.

Çalışan ve işveren arasındaki sözleşme gibi genel düzenleyici sözleşmeler ile bu süre daha uzun bir süre ücretsiz izin verilebilmektedir.

Doğum sonrası Ücretsiz İzin: 4857 sayılı kanun çalışanları için doğum sonra 6 ay ücretsiz izin hakkı var. Bu cümle kafa karıştırmasın bu sürede ücretsiz izinde olan kişiye ne para yatıyor ne de sigorta.

Doğum haricinde kullanılan ücretsiz izinlerden önemli hususları açıklamaya çalışırsak;

 

Pekiii, personel 31 çeken aylarda 1 gün ücretsiz izin kullanırsa sgk sı kaç gün yatacak? Öncelikle Sgk için her ay 30 gün üzerinden değerlendirir ve işlemlerini parmak hesabıyla yapar. Matematik olarak 31 çeken ayda çalışan, 1 gün ücretsiz kullanmışsa 30 gün’ e ve yine tam ay gibi sgk almış olur. Bundan dolayıdır ki, işvereni çalışanın ücretsiz izin kullandığı haftada ki haftalık tatilini de kesip 29 gün üzerinden işlem yapıyor. Ve çalışanın sgk sı ve ücreti 29 gün üzerinden yatırılıyor. Hafta içinde herhangi bir gün ücretsiz izin alınınca ücret kesintisi hafta sonu mesaisinden kesilmesi uygun mudur? Yoksa gelmediği günkü yevmiye mi kesilir?

4857 sayılı İş Kanunu gereğince haftalık çalışma süresi 45 saat olarak kararlaştırılmış bu çalışma karşılığında bir günlük haftalık tatil (ve tatil ücreti) hakkınız bulunmaktadır. Hafta içinde bir gün işe gelmediğiniz de bir günlük yevmiyeniz kesileceği gibi hafta içinde tam çalışamadığınızdan dolayı çalışmadan verilen haftalık tatil günü yevmiyenizi de alamayacaksınız.

***Şubat Ayında 1 Gün Ücretsiz 3 güne tekabül eder.

Evet, Şubat ayı 28 gün çektiğinden, o ay içerisinde oluşacak 1 günlük eksiklik bile (sebepsiz işe gitmeme, ücretsiz izin, doktor raporu) yukarıda açıkladığımız gerekçe ile (sigortanın parmak hesabı ile işlem yapması) sgk gününüzü 27 ye düşürür. Ne kadar garipte gelse uygulama bu şekildedir. Özellikle bu ay içerisinde olan 14 şubat sevgililer gününden dolayı bile vardiyalar aksayabilir ücretsiz izinler veya mazeretsiz gitmemeler olabiliyor. Çalışanların Şubat ayı içerisinde devamsızlık  yapmamaları bu gerekçe ile faydalarınadır.


Yorum Yap