Hoşgeldiniz Bugün 14.6.2021

Evdeki Temizlikçilerin Sigortalılıkları Nasıl Olacak

011713-bahar-esintisi-kr-cicekleri-zararl-mc-1

Halk arasında torba yasa olarak bilinen 6552 sayılı kanun, evlerimizde temizlik ya da bakıcılık hizmeti veren kadınlarımızın sigortalılıkları ile ilgili bir takım değişiklikleri de beraberinde getiriyor. Yeni sistemle bu türlü hizmetleri verenler, çalışma sürelerine göre ikiye ayrılıyor ve uygulamada bir takım farklılıklar meydana geliyor.

 

Eski Sistemde Herkes Sigortalı Olarak Bildirilmeliydi

 

Yeni uygulamaya geçilmeden önce evlerdeki temizlik görevlileri, çalışmaları sürekli ise günde bir saat dahi çalışsalar istisnasız olarak sigortalı olarak bildirilmeliydiler.  Bunun için de ev sahipleri SGK’ya başvurup ev adresleri üzerine bir sigorta dosyası açmalı, o dosya üzerinden sigorta başlangıcı bildirmeli ve her ay düzenli olarak temizlikçileri için Aylık Prim ve Hizmet Bildirgesi vermeliydiler. Çıkan primler bir sonraki ayın sonuna kadar ödenmezse de normal iş yerlerinde olduğu gibi yüksek idari para cezaları kesiliyordu. Ancak yeni çıkan uygulamaya göre bu kişiler, 10 günden fazla çalışanlar ve 10 günden az çalışanlar olarak ikiye ayrıldı.

 

Çalışmaları 10 Günden Fazla Olanlar

 

Ayda çalışılan toplam saatin 7,5’a bölünmesi ile kişilerin çalışma gün sayısı belirlenecek. Örneğin ayda 80 saat hizmet veren bir temizlikçi (80/7,5=10,6) 10 günden fazla çalışmış sayılacak ve ilk gruba dahil olacak. bu durumda bu kişiler normal sistemde işlem görmeye devam edecek yani onlar için bir şey değişmeyecek. yine sigorta dosyası açılacak ve her ay bildirge verilip prim ödenecek. Fakat bildirilmeleri çalışmaya başlamadan bir gün önce değil en geç çalışmanın geçtiği ayın sonuna kadar yapılacak.

 

10 Günden Az Çalışanlar İçin Sistem Değişiyor

 

Torbadan bu çalışanlar için yepyeni bir sistem çıktı. Çalıştıkları evlerdeki temizlik hizmetleri, çalışma gün sayısı 10 günden az olanlar için, çalıştırıldıkları süreyle orantılı olarak prim ödenecek. Hesaplanacak prim oranı da oldukça düşük. Asgari ücretin %2’si oranındaki iş kazası ve meslek hastalığı sigortası primi ödenecek. Bahsedilen 10 günden az çalışma, yine belirttiğimiz usulle, yanında çalışılan her bir işveren için ayrı ayrı hesaplanarak tespit edilecek. Sigortalılık bildirimi, çalışan ve çalıştıran imzalarının da bulunduğu ve en geç çalışmanın geçtiği ayın sonuna kadar SGK’ya verilmesi gereken bir belge ile olacak.Yanında çalıştırdığı temizlikçinin çalışması 10 günü geçmeyen kişiler de yeni kanuna göre artık işveren sayılmayacak ve iş yeri bildirgesi vermeyecekler.

Temizlik Hizmeti veren bayanlarımız bu sisteme göre yukarıda bahsettiğimiz ikinci gruba dahil ise bu primler ile hastalık hizmeti alamayacaklar ve emeklilikleri için gün kazanamayacaklar. Bu çalışanlar hastaneye gitmek istiyorsa GSS primlerini kendileri yatırmaları gerekecek.


Yorum Yap