Hoşgeldiniz Bugün 6.10.2022

E- Bildirge V2 Ekranında İşveren Kullanıcı Dostu Yenilik

sgk

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından E-bildirge v2 ekranlarında işveren dostu bazı değişiklikler yapıldı. Yapılan bu değişiklikleri sizlere de aktarmaya çalışalım.

1-Yeni işe alınan sigortalı üzerinden;

  • Eğer kişi emekli aylığı almıyorsa, İgb’ sini “0-Tüm sigorta kolları (Zorunlu) “ olarak, emeklilik aylığı almakta iken özel sektöre ait bir iş yerinde çalışmaya başlamış ve emekli aylığı kesilmeksizin çalışmaya devam etmek istiyorsa sigorta kolu seçeneğinin “8-Sosyal Güvenlik Destek Primi” olarak seçilip yapılır.

Uygulamada kimi zaman kullanıcı emekli çalışan için normal ya da normal çalışan personel için emekli girişi gibi basit hatalar yapılabilmektedir.

Bu hatalar her ne kadar basit gibi gözükse de emekli çalışanının aylığının durdurulmasına kadar gidebildiği gibiprim teşviklerinden yararlanılamamasına veya yersiz yararlanılmasına, haliyle prim teşviklerinin geriye doğru faiziyle birlikte ödenmesine kadar gidebilmektedir.

2-İşe giriş bildirgesinde beyan edilen sigortalı kolu ile e-Bildirge V2 de seçilen belge türünün birbiriyle uyumlu olması kontrolü geldi.

Yapılan son değişiklikle işe giriş bildirgesinde beyan edilen sigortalı kolu ile e-Bildirge V2’de seçilen belge türünün birbiriyle uyumlu olması, aksi halde uyumlu olmaması durumunda e-Bildirge V2’den işe giriş bildirgesindeki sigorta kolu ile uyumlu olmayan belge türünün seçilmesine engel olarak kullanıcılardan kaynaklı hataların önüne geçilmesi konusunda önemli bir adım atmıştır.

Yapılan bu değişiklikle işe giriş bildirgesinde beyan edilen sigorta kolu ile e-Bildirge V2’de seçilen belge türü uyumlu olmadığı takdirde aylık prim ve hizmet belgesi gönderilmesine izin verilmemektedir.


Yorum Yap