Hoşgeldiniz Bugün 23.5.2022

DOĞUM RAPORUNA AYRILDIĞIMDA İŞYERİ PARAMI VE SGK MI ÖDEYEBİLİR Mİ?

sgk

indirDoğum iznine ayrıldığınız zaman iş yeriniz doğum raporlu olduğunuz zamanların bildirimini sgk kurumuna doktor raporlu olarak beyan eder. Doğum olayının gerçekleşmesinin ardından raporunuzun bitiminde de iş yeri ilgili ekranlarından gerekli onaylamasını yapar ve sizde gider bu parayı banka dan alabilirsiniz.

Genel olarak eleman sayısı çok olan firmalarda 1 gün bile olsa kesilen doktor raporları na inat 112 gün doğum iznine ayrılmış personellerin ücretlerini ödeyen firmalarda var.

Süreç Nasıl işliyor?

01.06.2014 tarihinde doğum iznine ayrılmış bir personel 112 gün yani neredeyse 3 ay işe gitmemiş olacak. Personel normalde bu parasını raporunun bitiminin ardından banka dan tam maaşını karşılamayacak şekilde alacak iken işverenin bu aşamada devreye giriyor ve bahse konu tarihten itibaren rapora ayrılan personele sanki halen iş gücünü kullanıyormuş gibi maaş ını tarihinde ödüyor. Sgk bildirimlerini de bu şekilde bildiriyor.

Böyle yapılan işlemlere karşılı çalışanda, doğum sonrası raporunu ilgili banka kurumundan tahsil ettikten sonra rapor parasını çalıştığı firmaya veriyor. Arada iş yeri aleyhine oluşan farkı işveren üstlenmiş oluyor.

Sgk Kurumu Bu İşleyişe Ne Diyor?

Sgk Kurumu, çalışan rapor aldığı süre zarfında iş yerinde çalışması yasak diyor ancak, iş verinin doktor raporlu olduğu süre zarfında çalışanı için sgk primini ve ücretini ödenip ödenmediği kısmıyla ilgilenmiyor. Sgk’ nın baktığı, raporlu süresinde çalıştı mı? Çalışmadı mı? Bu işlemi de, zaten işveren bildirim esnasında “İstirahat sürelerinde çalışmamıştır” ibaresini işaretlemesi yeterli olmaktadır. Raporu bitmesi ardından doğum parasını da ayrıca tahsil edecektir.


Yorum Yap