Hoşgeldiniz Bugün 23.9.2021

DOĞUM BORÇLANMASI HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

doğum borçlanması

Doğum borçlanması, teşvik kanunu gibi. Belki 3, belki 5i belki de daha fazla süre çalışıp, doğum nedeniyle işten ayrılmış ve bir daha işe girmemiş olan kadınların emekliliklerine direkt olarak etki etmektedir.

Bu vasıta ile çalışıp ayrılan kadınlar, belkide hiç niyetleri yok iken kalan eksik günlerini tamamlamak adına, iş hayatına tekrar dönmesi, ve hakkı olan doğum borçlanmasını da üzerine ekleme yoluyla emekliliğe hak kazanması hem kendine hemde istihdama teşvik adına müthiş bir hareket.

Peki, doğum borçlanması yapacak kişi nereye başvuracak?

Doğum borçlanması yapacak kişinin en son çalıştığı işyerinin bağlı olduğu sosyal güvenlik merkezine başvuracak.

Kamu görevlileri ise, Sgk Gn. Md. Sigortalı Tescil ve Hizm. Daire Başk. / ANKARA adresinde borçlanma talep dilekçesiyle başvuru yapacak. Başvuracakları dilekçe örneği için tıklayınız..SGK_025_borclanma_talep_dilekcesi

Doğum Borçlanmasının şartları nelerdir?

1 çocuk için 2 Yıllık süre borçlanabiliyor. Bunun şartları ise;

  • Sigortalı işçi doğum olayından önce sigortalı olarak çalışmış olması,

  • Doğum olayından sonra adına herhangi bir prim ödenmemesi,

Sgk, adına primi ödenmiş süreler borçlanma hesabında dikkate almıyor. Prim ödenmiş süreler iki yıllık süreden düşülerek kalan süre borçlandırılacaktır. Örneğin, 01.06.2014 tarihinde doğum yapan kadın, 8 hafta (yaklaşık 2 ay )  doğum sonrası raporunun ardından 2 ay da çalışmış olsun. Bu işçi, başvuru yapınca doğum borçlanmasına hak kazanacağı süre 20 aydır.

  • Borçlanacağı sürede çocuğun yaşaması şart,

Doğum borçlanması yapılacak sürede çocuğun vefat etmesi halinde vefat tarihine kadar olan süreler borçlanılabilir

 


Yorum Yap