Hoşgeldiniz Bugün 27.5.2020

3 Çocuk Sahibi Olanlara Kadın İşçi’ ye 6 Yıl Erken Emeklilik

sgk

Doğum yapan her kadın 6 yıl erken emekli mi olabiliyor.?

Hayır!!

6 Yıl Erken Emeklilik Kimlere Yarıyor?

Sigorta başlangıcı sonrasında doğum yapan annelere geçerli. Ayrıca 6 yıl da 3 çocuk karşılığına tekabül etmektedir. 1 çocuğu olan kadın işçi, en fazla 2 yıl borçlanabilip erken emekliğe hak kazanıyor. Şu anda, en fazla 2 çocuk için borçlanma imkânı vardır. Bu rakamı torba yasa ile 3 çocuk karşılığına getirilmesi bekleniyor.

Sigorta başlangıcından önce çocuk sahibi olanlar bu imkandan faydalanabilir mi?

Torba yasa da böyle bir madde bulunmamaktadır. Sigorta başlangıcından önce ki sahip olduğu çocukları için bu imkan dan faydalanılamıyor.

Sgk lı Çalışan Kadınlar;

Çocuğun yaşaması şartı ile, doğum yapan kadın işçi, doğumdan sonra iki yıllık sürenin bir kısmında veya tamamında çalışmamış ve prim ödemesinin olmadığı süreler için faydalanabiliyor. Örneğin ; bahse konu 2 yıl içerisinde 5 ay çalışırsa eğer; çalıştığı süreler düşülüp(5ay) kalan çalışmadığı süreler (19 ay)dikkate alınarak borçlanma ve erken emekli imkanı olabilmektedir.

Doğum Borçlanması Yapıldığından Ödeme Süresi Ne kadardır?

Talebi yapan anneye tebliğ tarihinden itibaren 1 ay da yatırılması gerekiyor.

Faydası Avantajı Ne?

Örneğin; Sigortalılık süresi ve yaşı dolduran buna karşılık prim günü eksik kalan kadın, 3 doğum için 6 yıl borçlanıp, prim gün sayısı artacağından emekliliğe 6 yıl kadar daha yaklaşmış olur. Personelin ise 6 yıllık borçlanmada ödemesi gerekecek tutar : 26.136 tl dir.


Benzer Yazılar
10 Mayıs Cumartesi 18:32 TORBA YASANIN GETİRDİKLERİ

2020 ASGARİ ÜCRET RAKAMI BELLİ OLDU

10 Mayıs Cumartesi 18:32 sgk

2020 Emzirme Ödeneği Tutarı

10 Mayıs Cumartesi 18:32 Adsız

Asgari Ücret **2016**

DAHA FAZLA
Yorum Yap